Asset Publisher Asset Publisher

Radio DOXA i program CZAS NA LAS

Dlaczego w lesie stoją płoty a drzewa są „jak” malowane?

Nadleśnictwo Strzelce Opolskie miało po raz kolejny przyjemność gościć na antenie Radia DOXA FM, tym razem staraliśmy się przybliżyć metody ochrony lasu przed zwierzyną. Rokrocznie przed podjęciem decyzji o rodzaju zabezpieczenia upraw lub młodników, szacujemy uszkodzenia spowodowane przez zwierzynę. Są one różnorakie i mogą objawiać się poprzez zgryzanie pędu głównego, ogryzienie kory na połowie obwodu, otarcie kory lub połamanie gałązek, wydeptywanie sadzonek lub ich wyrwanie. Gdy w trakcie szacowania ocenimy, że wymienione objawy można znaleźć na  mniej niż 20% drzewek, nie rejestrujemy ich ( ponieważ las jest domem wielu zwierząt, wiemy, że muszą się one czymś odżywiać).

W przypadku podjęcia decyzji o potrzebie ochronienia młodego pokolenia lasu przed nadmierną presją zwierząt można wykorzystać metody mechaniczne (np. grodzenia, palikowanie, pakułowanie, osłony indywidualne, rysakowanie), chemiczne (stosowanie odpowiednich środków, dopuszczonych do użycia w leśnictwie- tak zwanych repelentów o których opowiada nasza koleżanka w audycji) oraz metody biologiczne, np. wykładanie drzew ogryzowych. Dzięki umożliwieniu zwierzętom zjedzenia kory czy pędów z korony, jemioły z pozostawionych czasowo drzew, które rozmieszcza się w ok. 10 miejscach w leśnictwie- wzbogacamy menu zwierząt i w ten pośredni sposób- zmniejszamy ilość uszkodzeń na powierzchniach z najmłodszym  pokoleniem lasu.

Jak możecie wykorzystać Państwo wiedzę leśników w ochronie własnych przydomowych ogródków lub lasów? Zachęcamy do posłuchania audycji.

audycji można wysłuchac tutaj